Ha nyilvánosan akarod kifejezni a véleményedet az elektromos cigarettáról, nem ártana képben lenned azzal, amiről beszélsz.
Beszéljünk az e cigiről!
A neves görög szív- és érrendszeri specialista, Dr. Farsalinos az elmúlt években úttörő kutatásokat végzett az elektromos cigarettával kapcsolatban. Az ECF-nek adott interjújában az összetevőkről, az e-cigi jövőjéről is szó esett, ahogy arról is, hogy rengeteg tévhit kering a közvéleményben a témával kapcsolatban.
Ön egy belga kórház szív- és érrendszeri kutatásokkal foglalkozó specialistája? Miért döntött mégis az elektromos cigaretták vizsgálata mellett?
A dolog a barátaimnak és a véletlennek köszönhető. A dohányosok szívrendellenességeit kutattam, amikor két ismerősöm is átküldött egy képet az újonnan vásárolt e-cigarettájukról. Először azt gondoltam, hogy felesleges pénzkidobás volt részükről. Egyszerűbb lett volna, ha felírom nekik a megfelelő gyógyszereket. Ők azonban kitartottak a döntésük mellett, így kénytelen voltam belátni, hogy ezek az eszközök működnek. Ekkor fogalmazódott meg bennem, hogy egy komolyabb, tudományos vizsgálatnak is lenne értelme. A kollégák egy ideig őrültnek hittek, az elmúlt pár hónapban azonban egyre több támogatást kapunk tudományos körökből és orvoskollégáktól.
Mi változott?
Főleg az, hogy a közvélemény - a negatív kampány ellenére - pozitívan viszonyult az e-cigihez. Ez a tény sok kollégát rávett, hogy közelebbről is megvizsgálja a dolgot. Hiszen, ha nyilvánosan akarunk véleményt formálni, muszáj ismernünk azt, amiről beszélünk. Tudósként különösen nagy a felelősségünk, hiszen a véleményünkkel számos embert befolyásolunk.
A leggyakoribb érv az elektromos cigaretta ellen, hogy nem bizonyított, hogy 100%-ban kockázatmentes lenne.
Mellékhatások nélküli gyógyszer nem létezik. Vegyük a paracetamolt: világszerte használják, pedig első helyen áll az öngyilkossághoz használt szerek között. Elég 10 tabletta, és akut májelhalás következik be. Ugyanígy, az e-cigiről sem állíthatjuk, hogy egyértelműen hasznos vagy káros. A dohányosoknak egyértelműen előbbi, mindenki másnak viszont utóbbi. Soha nem javasolnám senkinek, aki nem dohányzott, hogy kezdjen el e-cigizni. A dohányosok számára ugyanakkor kiemelkedően hatékony megoldás a káros hatások csökkentéséhez. Fontos különbség, hogy míg a dohánytermékek célja az, hogy nemdohányzókból dohányzókat csináljanak, addig az e-cigi a dohányosokat segíti nemdohányzókká válni.
A sajtóban mégis rendszeresen olvashatunk olyan híreket, hogy a fiatalok körében épp olyan menő az e-cigi, mint a dohányzás.
Közelebbről megvizsgálva ezeket az adatokat kiderül, hogy csúsztatásról van szó. Vegyük például a legutóbbi, fiatalok körében végzett CDC (Centers for Disease Control and Prevention, Amerikai betegségkezelő és -megelőző központ) felmérést. Az ő kérdésük úgy hangzott, hogy „Kipróbáltad-e az elmúlt 30 napban az e-cigarettát?”. A CDC álláspontja szerint egyetlen slukk is elég egy hónapban, hogy az illetőt használónak tekintsük. A nemdohányzók közül mindössze 0,5% válaszolt igennel a kérdésre, ami józan számítás szerint szinte semmi. A CDC mégis komoly problémaként hivatkozott az eredményre. Erősen kétlem, hogy egy nemdohányzó e-cigaretta függővé válhat. Nem tartom lehetetlennek, de úgy vélem, nagyon valószínűtlen.
Hány kutatást végzett eddig az elektromos cigarettákkal kapcsolatban?
Hét publikációm jelent meg eddig, további három pedig megjelenésre vár. Terveim között szerepel egy összehasonlítás elkészítése is, ami azt mutatná meg, hogy mennyi rákkeltő anyag található a dohányzók és a vaperek (e-cigi használók) anyagcseréjében. Jelenleg forrásokat gyűjtök a tanulmány megkezdéséhez.
A század elején még a dohányzást is egészségesnek tartották, mára már tudjuk, hogy ennek épp az ellenkezője igaz. Mit gondol, megtörténhet ugyanez az elektromos cigarettákkal is?
Nem szabad azt állítani, hogy az e-cigi egy egészséges szokás, amit bárkinek jó szívvel ajánlanék. Én csak összehasonlítom a dohányzás hatásait az elektromos cigarettáéval, és ez alapján azt mondhatom, hogy a jelenlegi kutatások szerint utóbbi sokkal kevésbé ártalmas, mint a hagyományos dohányzás.